آیا حفاظ جسم و روح هم داریم؟

نازار
درختی با نزارها در ترکیه

قبل از اینکه به این سوال پاسخ دهیم ابتدا باید برای‌مان روشن شود، عوامل متافیزیکی وجود دارند که جسم و روح ما را متاثر کرده و می‌توانند به آن آسیب بزنند.

در بین تمام فرهنگ‌ها چه آنهایی که به وجود خدا معتقد هستند و چه آنهایی که اعتقادی به آن ندارند باوری وجود دارد که می‌گوید برخی از انسان‌ها می‌توانند بدون دخالت مستقیم از طریق نگاه، نفرین و استخدام قدرت‌های ماورایی به فرد مورد نظر و اموال او آسیب بزنند.

آنها برای حفاظت از خود و دارایی‌شان از تعویذ، طلسمات، قربانی و ابزارهایی بهره می‌برند.

قدیمی‌ترین اثر کشف شده در خصوص چشم زخم مربوط به ۵۰۰۰ سال قبل، عصر پارینه سنگی فوقانی می‌باشد.

آثار کشف شده نشان می‌دهد مردم ساکن منطقه مدیترانه از ۱۵۰۰ سال پیش از مهره‌های شیشه‌ای آبی رنگ به منظور دفع چشم زخم استفاده می‌کرده‌اند و این مهره‌ها در بین فنیقی‌ها، ایرانی‌ها، یونانی‌ها، رومی‌ها و عثمانی‌ها رایج بوده است.

طلسم دستبند آزاباچه
طلسم دستبند آزاباچه

پیروان ادیان نیز به وجود چشم زخم و نیروهای ماورایی اعتقاد دارند.

یهودیان

در کتاب قدیمی پیرکی آووت (اخلاق پدران ما) به چشم بد چندین بار اشاره شده است . در فصل دوم، پنج شاگرد خاخام یوچانان بن زکای در مورد چگونگی دنبال کردن مسیر خوب در زندگی و اجتناب از بدی ها توصیه می کنند. خاخام الیزر می گوید که چشم بد از یک دوست بد، یک همسایه بد یا یک قلب بد بدتر است.

خاخام آبراهام اسحاق کوک می‌گوید چشم بد نمونه‌ای است که نشان می‌دهد چگونه یک روح می‌تواند از طریق مجاری نادیده بر دیگری اثر بگذارد، همه ما تحت تاثیر محیط خود هستیم.

حمسه گلی
حمسه گلی یهودیان

بسیاری از یهودیان آگاه از صحبت در مورد اقلام ارزشمندی که دارند اجتناب می کنند و آنها با ذکر جملاتی مثل “دور از چشم بد” و یا با کارهایی مثل ۳ بار آب دهن انداختن(این رسم در بین رومیان نیز با عنوان دسپوئر مالوم “به شر تف انداختن” رواج داشته است) به سمت چشم بد از تاثیر آن می‌کاهند همچنین آنها طلسماتی نوشته و بر سر خانه‌های خود نصب می‌کنند.

مسیحیان

در مسیحیت، چشم بد را با نام “چشم شیطان” می‌شناسند و به آن به عنوان جلوه‌ای از آنچه در دنیای مذهبی اتفاق می‌افتد می‌نگرند. بر اساس اعتقاد مسیحیان به وجود شیاطین آنها معتقدند که از چشم بد (قدرت شیطانی) برای آسیب رساندن به مسیحیان استفاده می‌شود.

باورهای مسیحیت در مورد چشم بد را می‌توان در برخی از قسمت های کتاب مقدس نیز دید. در لوقا عیسی به چشم بد به عنوان چراغ بدن اشاره کرده است. اگر چشم انسان سخاوتمند باشد، تمام بدن او پر از نور خواهد بود. اگر چشمشان بد باشد، تمام بدنشان پر از تاریکی خواهد بود.

آنها از گردنبند صلیب برای حفاظت در برابر نیروهای شیطان استفاده می‌کنند و همچنین از پوشش‌هایی بنام filakto برای دفع چشم زخم استفاده می‌کنند.

اسلام

در اسلام نیز در خصوص جادو و چشم زخم روایات متعددی وجود دارد از جمله حدیث مشهور رسول خاتم صل الله علیه و اله و سلم که می‌فرمایند: “چشم‌ زخم واقعیت دارد و مرد را در قبر و شتر را در دیگ قرار می‌دهد”.

مکاتب

در مکتب هندو به چشم بد مالجو maljo در یونان Mάτι می‌گویند و هر کدام از مکاتب برای دفع آن انجام کارهایی را توصیه کرده‌اند به عنوان مثال در مکتب هندو زیورآلات آبی رنگ برای دفع شر روی درخت آویزان کرده و آنرا به عنوان حفاظ جسم و روح و دافع شر می‌شناسند و یا از بطری‌های آبی رنگ در خانه استفاده می‌کنند و در مکتب یونان دعاهایی بصورت مخفی برای دفع چشم بد خوانده می‌شود و یا آشوری‌ها از “گردنبند فیروزه” برای مصون ماندن از چشم بد استفاده می‌کرده‌اند.

آویز چشم یاقوتی
آویز چشم یاقوتی

حال که به اختصار به بررسی اجمالی دیدگاه فرهنگ‌های مختلف در خصوص وجود و تاثیر چشم زخم پرداختیم نوبت آن است که ببینیم برای “مصون ماندن از اثرات چشم زخم و انرژی‌های منفی” بر اساس فرهنگ دینی‌مان چه باید کرد؟

حفاظ جسم و روح در برابر چشم زخم

در فرهنگ ایرانی اسلامی ما شکستن تخم‌مرغ، دود کردن اسپند، استفاده از حرز خصوصا حرز امام جواد سلام الله علیه، تعویذ، قرائت و همراه داشتن آیت الکرسی، حمد، چهار قل و ان یکاد، قربانی کردن، دادن صدقه و استفاده از عقیق و فیروزه توصیه شده است.

قرائت و همراه داشتن هر کدام از آیات، سوره‌ها و سنگ‌ها تاثیر خاص خود را دارد به طور مثال مولی‌الموحدین حضرت امیرالمومنین علی سلام الله علیه در خصوص استفاده از انگشتر عقیق می‌فرمایند: این انگشتر مایۀ برکت خواهد بود و ایمنی از بلاها خواهد آورد.

ضمنا ائمه علیهم السلام فرموده‌اند از بیان اسرار خود بپرهیزیم و تا کارها به سرانجام نرسیده است در خصوص آنها سخن نگوییم.

حرز امام جواد
حرز امام جواد سلام الله علیه

نکته مهم در خصوص استفاده از حرز

نکته‌ای در خصوص استفاده از حرز وجود دارد و بایستی به آن توجه ویژه شود، حرزی که آداب مخصوصه آن در هنگام نوشتن رعایت نشود تاثیری نخواهد داشت فلذا در نوشتن و یا خرید حرز حتما توجه کنید که آیا در تهیه ملزومات و نوشتن شرایط لازم به جا آورده شده است یا نه؟

توصیه برای مطالعه بیشتر:

پیشگیری از سرقت در تهران

11 پاسخ

  1. mesleki faaliyetlerinin tamamını veya önemli bir bölümünü ceza hukuku alanında yoğunlaştırmış

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X